(0 33) 863 15 81 (0 33) 863 18 49
zso_lodygowice@poczta.onet.pl

Finał projektu „Lata dwudzieste, lata trzydzieste, czyli radość z Niepodległej”!

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste” wróciły do nas 10 VI w czasie uroczystej gali z okazji Święta Szkoły. W tym roku było ono połączone z podsumowaniem projektu, który miał na celu przybliżyć nam realia Polski XX-lecia międzywojennego.

Rano poszliśmy na mszę świętą, żeby podziękować Panu Bogu za możliwości, które daje nam Szkoła. Następnie, już w urokliwie adaptowanej na kawiarnię literacką sali gimnastycznej, p. Dyrektor przedstawił wydarzenia historyczne związane z tym okresem i postacie wielkich Polaków, konstruktorów Niepodległej. W dalszej kolejności przygotowane przez nauczycieli prezentacje pokazały zdobycze kulturalne, naukowe, gospodarcze, techniczne i sportowe tego niezwykłego czasu. „Lata dwudzieste i trzydzieste” „wróciły sukni szelestem” w czasie pokazu mody z epoki oraz „melodyjką zwiewną”, „poezją skrytą wśród zwykłych słów”, kiedy nasi uczniowie przepięknie interpretowali utwory z XX-lecia: piosenki, wiersze oraz utwór muzyczny na flet. Szczególnie występ najmłodszych uczniów był „dla wzruszeń pretekstem”, ponieważ niezwykle ujmujaco zaprezentowali poezję Juliana Tuwima, Jana Brzechwy oraz tańce popularne w tamtych czasach. Hitem spotkania okazała się piosenka pt. „Już taki jestem zimny drań” w wykonaniu chłopaków z kl. VI.

Podsumowanie projektu wiązało się też z uhonorowaniem laureatów konkursów zorganizowanych w czasie dwóch lat realizacji przedsięwzięcia. Kulminacyjnym punktem świętowania było ogłoszenie przez p. Dyrektora listy zdobywców Szkolnej Nagrody im. W. Jagiełły - „Władysławów” które zostały wręczone w czasie Pikniku Rodzinnego.

Było pieknie: trochę poważnie , trochę zabawnie i wzruszająco, gdy uświadomiliśmy sobie, jak krótko trwała radość z Niepodległej... Jednak entuzjazm ludzi żyjących w tamtej epoce, ich autentyczne zaangażowanie w sprawy Polski pozostają dla naszego pokolenia wyzwaniem, by nie zmarnować daru wolności i pozostawić po sobie co najmniej takie osiągnięcia, jak pokolenie żyjące w II Rzeczypospolitej.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w realizację tego projektu – BARDZO DZIĘKUJĘ:)

I. Wandzel

powrót
Strzałka do góry