
Biblioteka
Jeśli chcesz wiedzieć co w trawie piszczy, to zapraszamy do świata zamkniętego w małej, przytulnej bibliotece szkolnej ZSO.
Regulamin korzystania z biblioteki szkolnej ZSO
- Biblioteka jest czynna w godzinach ustalanych corocznie w zależności od organizacji pracy szkoły, a godziny otwarcia podane są na drzwiach wejściowych.
- W bibliotece obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków i picia napojów oraz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń, które mogą zakłócić ciszę.
- Z zasobów biblioteki mogą korzystać uczniowie szkoły, nauczyciele, pozostali pracownicy oraz rodzice (prawni opiekunowie).
- Zbiory biblioteki udostępniane są na miejscu, w czytelni (wolny dostęp do księgozbioru podręcznego i czasopism), oraz na zewnątrz (do domu, pracowni) za pośrednictwem nauczyciela bibliotekarza, także wówczas, gdy użytkownicy samodzielnie dokonują wyboru spośród pozycji wystawionych na wyznaczonych regałach.
- Czytelnikom indywidualnym jednorazowo wypożycza się do pięciu tytułów na okres jednego miesiąca, przy czym po uzgodnieniu z nauczycielem bibliotekarzem można uzyskać zgodę na przedłużenie terminu, w którym materiały powinny zostać zwrócone, a w przypadkach szczególnych – na zwiększenie liczby wypożyczanych pozycji.
- Na dane konto biblioteczne (kartę czytelnika) wypożyczać książki i inne materiały mogą tylko jego posiadacz (opiekun prawny), a w szczególnych przypadkach – osoba upoważniona pisemnie.
- W chwili wypożyczenia czytelnik powinien zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi wszelkie uszkodzenia i inne nieprawidłowości zauważone w pobieranych egzemplarzach zasobów bibliotecznych.
- Użytkownik (jego opiekun prawny) odpowiada materialnie za zbiory udostępnione mu przez bibliotekę. W przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonych materiałów jest on zobowiązany do zakupu takiej samej pozycji lub innej (o równej lub większej wartości), uzgodnionej z nauczycielem bibliotekarzem.
- Podręczniki i materiały edukacyjne użyczane na dany rok szkolny poszczególnym uczniom obciążają ich indywidualne konta biblioteczne, nie wpływają jednak na dopuszczalną liczbę wypożyczanych egzemplarzy. Uczniowie zobowiązani są do zwrócenia utrzymanych w należytym stanie (przez co rozumie się ich zużycie wynikające ze zwykłego, zgodnego z przeznaczeniem użytkowania przedmiotu) podręczników oraz materiałów edukacyjnych przed końcem danego roku szkolnego, w terminie ustalonym każdorazowo przez bibliotekarza, przy czym w klasach I-III SP rozlicza się je co kwartał lub częściej. W sytuacjach indywidualnych (np. egzaminy poprawkowe czy klasyfikacyjne) termin może zostać przedłużony do dnia konferencji zamykającej dany rok szkolny. W przypadku zmiany szkoły przez ucznia termin ustala się odrębnie. W razie zgubienia podręczników lub/i materiałów edukacyjnych (płyty CD stanowią integralną część podręczników), znacznego zużycia lub ich zniszczenia, rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do odkupienia woluminów zgodnie z procedurami określonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz zaleconymi przez Szkołę.
- Pozostałe wypożyczone przez uczniów materiały muszą zostać zwrócone najpóźniej na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego. Osobom, które nie rozliczyły się z biblioteką, wstrzymuje się udostępnianie wszystkich materiałów z zasobów bibliotecznych do momentu zwrotu zaległości.
- Kontynuujący edukację w ZSO mogą wypożyczać książki na czas wakacji.
- Maturzyści rozliczają się z wypożyczonych zbiorów najpóźniej na tydzień przed zakończeniem zajęć. Do zakończenia egzaminów maturalnych ze wszystkich zasobów biblioteki mogą korzystać na miejscu, w czytelni.
- Czytelnicy opuszczający szkołę (uczniowie, nauczyciele, pozostali pracownicy) zobowiązani są do pobrania zaświadczenia potwierdzającego zwrot wypożyczonych z biblioteki materiałów (karty obiegowej) i przedłożenia go w sekretariacie szkoły.
- Czytelnia jest czynna w godzinach pracy biblioteki szkolnej z wyjątkiem przerw międzylekcyjnych, w czasie których bibliotekarz udostępnia księgozbiór czytelnikom korzystającym z wypożyczalni.
- Czytelnia służy uczniom jako miejsce, w którym mają oni dostęp do źródeł wiedzy i informacji.
- Z komputerów znajdujących się w pomieszczeniu czytelni można korzystać pojedynczo, w szczególnych przypadkach przy stanowisku mogą znajdować się maksymalnie 3 osoby pracujące cicho i niezakłócające rytmu pracy biblioteki.
- Zabronione jest korzystanie z komputera w celach zarobkowych, wykonywania czynności naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania i danych. Nie można wykorzystywać komputera do prowadzenia prywatnej korespondencji (e-mail) lub gier i zabaw.
- Stanowisko komputerowe służy wyłącznie do korzystania z Internetu w celach edukacyjnych, np. pisania referatów, rozszerzania wiedzy przedmiotowej, gromadzenia informacji do konkursów, olimpiad przedmiotowych (uczeń jest zobowiązany podać nauczycielowi bibliotekarzowi tematykę zagadnień poszukiwanych w Internecie), oraz przeglądu programów multimedialnych znajdujących się w bibliotece.
- Programy te udostępniane są jedynie na miejscu, nie ma możliwości wypożyczenia ich do domu lub wynoszenia do innych pomieszczeń. Wyjątek stanowią nauczyciele, którzy chcą skorzystać z programów w pracowni przedmiotowej.
- Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejącym oprogramowaniu.
- Wypożyczając programy, użytkownik musi posiadać elementarną znajomość obsługi komputera i programu. Nauczyciel bibliotekarz nie ma obowiązku obsługiwania wypożyczonego przez użytkownika programu, lecz może udzielić pomocy, jeśli aktualnie dysponuje czasem.
- Korzystając z programów emitujących dźwięk, należy używać słuchawek lub za zgodą nauczyciela bibliotekarza ustawić głos stosunkowo cicho.
- Bez zgody bibliotekarza nie można zmieniać stanowiska komputerowego ani sposobu logowania.
- Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym zależy od aktualnego zapotrzebowania i liczby oczekujących. Po zakończeniu pracy należy oddać nauczycielowi bibliotekarzowi wypożyczone programy.
- Za stanowisko, sprzęt, oprogramowanie i wyrządzone szkody (w tym zniszczenie lub uszkodzenie nośnika informacji) finansowo odpowiada korzystający (jego prawni opiekunowie).
- Z urządzeń peryferyjnych, np. drukarki, można korzystać za zgodą nauczyciela bibliotekarza.
- Za nieprzestrzeganie regulaminu uczeń może być pozbawiony prawa korzystania z czytelni/stanowiska komputerowego na czas określony przez bibliotekarza.
- Rozstrzyganie spraw nieuregulowanych postanowieniami niniejszego regulaminu leży w kompetencjach Dyrektora Szkoły.