(0 33) 863 15 81 (0 33) 863 18 49
zso_lodygowice@poczta.onet.pl

PROJEKT ERASMUS+ "Inclusive Strategies"

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Łodygowicach rozpoczęło się drugie spotkanie projektowe w ramach projektu Erasmus+ Nr 2018-1-TR01-KA229-059802_1 o nazwie "Inclusive Strategies".

Pierwsze spotkanie odbyło się w styczniu tego roku w Stambule w Turcji.

W projekcie biorą udział nauczyciele i uczniowie z Bragi w Portugalii (9 uczniów i 4 nauczycieli), Stambułu w Turcji (9 uczniów i 3 nauczycieli), oraz Sibiu w Rumunii (3 uczniów i 3 nauczycieli) oraz 8 nauczycieli z ZSO Łodygowice, na czele z koordynatorem projektu, panią Anną Rapacz-Topiłko.

Współpraca ze szkołami partnerskimi ma na celu zaznajomienie uczniów i nauczycieli szkół partnerskich z nowymi metodami pracy, które mają pomóc w poszerzeniu tradycyjnych metod nauczania o innowacyjne narzędzia i techniki.

W trakcie czterech spotkań międzynarodowych planowane jest skupienie się na pięciu głównych strategiach: współpraca w uczeniu się, pomoc koleżeńska, uczenie w grupie, praca metodą projektu oraz spersonalizowane nauczanie.

26 maj 2019 - niedziela

Uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich przybyli do Krakowa i Wrocławia, a następnie zostali przewiezieni i zakwaterowani w ośrodku wczasowym w Tresnej.

27 maj 2019 - poniedziałek

Goście z Turcji, Rumunii i Portugalii odwiedzili ZSO Łodygowice. Po przywitaniu przez Dyrekcję ZSO, goście zwiedzili szkołę, poznali naszych uczniów oraz mieli możliwość zobaczyć jak wyglądają lekcje w polskiej szkole. Każdy kraj przyjechał na wymianę z przygotowaną przez siebie prezentacją na temat własnego kraju.

Dodatkowo młodzież uczestniczyła w serii zabaw i gier mających na celu przełamanie bariery językowej oraz zapoznanie uczestników projektu.

Rodzice uczniów ZSO, zakwalifikowanych do projektu przygotowali uroczysty lunch, dzieląc się tradycyjnymi polskimi daniami.

Po posiłku wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach z bibułkarstwa, tworząc polskie kwiaty - maki i stokrotki.

Po wyjątkowo pracowitym dniu, goście pieszo wrócili do swojego tymczasowego miejsca zamieszkania, co wynosiło około 6 km marszu.

28 maj 2019 - wtorek

W Zamku w Łodygowicach odbyło się spotkanie Wójta Gminy Łodygowice, pana Andrzeja Pitery z koordynatorami projektu ze wszystkich czterech krajów biorących udział w projekcie.

Następnie uczniowie wraz z nauczycielami odbyli kurs survivalu pod okiem wykwalifikowanego instruktora technik przeżycia w trudnych warunkach.

Po południu wszyscy uczestnicy projektu zebrali się na warsztatach w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach. Tam, pani Agnieszka Sikora przeprowadziła z nimi zajęcia, na których goście poznali tradycyjne stroje regionalne oraz nauczyli się tańczyć do naszych rodzimych rytmów. Przyjezdni również zaprezentowali swoje tradycyjne tańce, czym porwali polską młodzież do zabawy. Całe warsztaty wspierała kapela góralska, składająca się z utalentowanych muzycznie uczniów naszej szkoły.

Po warsztatach goście zostali oprowadzeni przez ks. prałata Andrzeja Zajdę po kościele parafialnym pod wezwaniem św. App. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach Dolnych.

Wieczorem goście zaprosili uczniów ZSO na wspólną biesiadę pod gołym niebem. Uczestnicy grali na gitarach, śpiewali i fantastycznie spędzili ze sobą czas.

29 maj 2019 - środa

Zagraniczni goście udali się w podróż pociągiem do Bielska-Białej. Tam zwiedzili Zamek Książąt Sułkowskich oraz wystawę o nazwie "Polska Niepodległa". Wystawy na zamku wzbudziły bardzo duże zainteresowanie i podziw historią Polski.

Następnie goście przeszli najstarszą uliczką Bielska tzw. ulicą Podcienie, aż do Katedry św. Mikołaja. Po zwiedzeniu świątyni, nasi partnerzy udali się na zakupy, a następnie udali się w podróż powrotną pociągiem do Łodygowic.

30 maj 2019 - czwartek

Ten dzień przywitał wszystkich niezbyt ładną aurą. Nie przeszkodziło to jednak w aktywnościach zaplanowanych dla naszych partnerów na ten dzień.

Wcześnie rano, grupa gości wraz z uczestnikami projektu z naszej szkoły, udała się autokarem na wycieczkę do Krakowa. W Krakowie czekał na nich przewodnik, który oprowadził zwiedzających po Rynku Głównym, Sukiennicach oraz wokół Kościoła Mariackiego. Następnie grupa udała się na Wawel, a potem na spotkanie ze smokiem wawelskim, który jak na zawołanie zaczął zionąć ogniem. Nasi goście mieli następnie możliwość kupienia pamiątek, zrobienia drobnych zakupów oraz zjedzenia lunchu w mieście.

Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do kopalni soli w Wieliczce. Tam przydzielono grupie zagranicznej angielsko-języcznego przewodnika. Po zejściu po kilkuset schodach w głąb kopalni, nasi goście mieli możliwość zobaczyć na własne oczy jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Nasi partnerzy, jak i nasi uczniowie, aktywnie uczestniczyli w zwiedzaniu, odpowiadając na liczne pytania przewodnika. Po dojściu do kaplicy św. Kingi można było usłyszeć odgłos zachwytu - tak nasi goście zareagowali na widok podziemnego cudu ludzkich rąk. Po obejrzeniu solnego ołtarza, płaskorzeźb, posadzek oraz żyrandoli, turyści udali się windą na powierzchnię.

Po dwóch godzinach drogi, bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń podróżnicy zostali dowiezieni do ośrodka wypoczynkowego, gdzie czekał już na nich gorący posiłek.

31 maj 2019 - piątek

Nadszedł nieunikniony, ostatni dzień projektu. Grupa portugalska wybrała się tego dnia do miejsca pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau. Młodzież i ich opiekunowie byli głęboko poruszeni wizytą i faktami, które poznali. Wspomnienie tego wyjazdu pozostanie z nimi na zawsze, stwierdzili.

W międzyczasie grupy turecka i rumuńska wybrały się na wycieczkę autobusem miejskim do Żywca, gdzie zwiedzili rynek i park, a także dokonali zakupów.

Na popołudnie został zaplanowany grill pożegnalny. Uczestnicy projektu ze wszystkich czterech krajów, nauczyciele oraz zaangażowani rodzice mogli po raz ostatni spędzić wspólny czas. Było ognisko, grill, przekąski. Dodatkowo obowiązkowa gitara i ukulele. Kluczowym punktem spotkania było wręczenie certyfikatów wszystkim uczestnikom projektu oraz zdjęcia. Rozbrzmiewały salwy śmiechu, które po czasie zamieniły się w ciche łkanie. Nadeszła pora pożegnań. Uczniowie, jak i nauczyciele bardzo zżyli się ze sobą w czasie tego tygodnia. Pożegnaniom nie było końca. Wspólne zdjęcia, uściski i wymiana podarunków.

Po bardzo długich pożegnaniach, uczniowie ZSO rozjechali się do domów, zostawiając nowych przyjaciół z pięknymi wspomnieniami.

 1 czerwiec 2019 - sobota

Od rana szał pakowania walizek, a następnie transport na lotnisko Balice w Krakowie, skąd grupa turecka i portugalska udały się w podróż do domu. Grupa rumuńska wróciła do swojego kraju autokarem. Nasi przyjaciele bezpiecznie dotarli do domu pełni wspomnień i oczekiwania na kolejne spotkanie, tym razem w październiku, w Rumunii, a następnie w marcu, w Portugalii.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt, a zwłaszcza koordynatorowi, pani Annie Rapacz-Topiłko, która zorganizowała to tygodniowe spotkanie, dopilnowała najmniejszych szczegółów i sprawiła, że ta część projektu okazała się ogromnym sukcesem.

Ponadto, podziękowania dla zaangażowanych nauczycieli:

pani Katarzyny Kubicy, pani Barbary Jurkiewicz-Filiks, pani Anny Wojciuch-Szadorskiej, pani Agaty Kosek, pani Justyny Suchanek, pani Barbary Dudzik, pani Anny Duraj-Micor, pani Doroty Bożek oraz pana Pawła Chudeckiego.

Ogromne podziękowania dla pani Renaty Grygi, która od początku do końca służyła pomocą i pozytywnie wpływała na wszystkich uczestników projektu.

Dziękujemy fantastycznym uczniom z ZSO Łodygowice, którzy zaprezentowali się z jak najlepszej strony oraz aktywnie angażowali się w aktywności z zagranicznymi gośćmi.

Podziękowania ślemy również do pani Agnieszki Sikory, która przeprowadziła warsztaty z tańca ludowego oraz Piotrka i Bartka Golec, którzy grali w kapeli góralskiej w trakcie zajęć.

Dziękujemy rodzicom uczestników projektu oraz wszystkim, którzy pomogli w jakikolwiek sposób.

 

Polską część projektu Erasmus+ "Inclusive Strategies" można uznać za wielki sukces.


powrót
Strzałka do góry